Abstrakt
Nowe stanowisko ryb z rodziny Ammodytidae w warstwach menilitowych
Marcin Pałdyna
mar.dyna@wp.pl
Oligocen Karpat Zewnętrznych znany jest z licznie występujących skamieniałości ryb kostnoszkieletowych. Prace badawcze były prowadzone w okolicach Krosna i Brzozowa. W badanych odsłonięciach występują naprzemianlegle łupki ilasto-krzemionkowe, rogowce oraz piaskowce datowane na dolny oligocen (30 do 28 milionów lat). Sedymentacja omawianych warstw zachodziła w środowisku morskim na różnych głębokościach, szacuje się że od 50 do 2000 metrów (Kotlarczyk et al. 2006).
W trakcie prac terenowych udało się zebrać skamieniałości sklasyfikowane przez autora do rodziny Ammodytidae. Ryby z tej rodziny są zaliczane do okoniokształtnych. Mają one wydłużone i niskie ciało, w badanych skałach długość ich ciała dochodzi do 75 milimetrów (Jerzmańska 1968). Dobijakowate obecnie żyją w strefie przybrzeżnej na piaszczystym dnie. Niektóre gatunki zakopują się w dnie morskim.
Autor w swojej pracy opisuje dwa nowe stanowiska z występowaniem Dobijakowatych. W rejonie Krosna występują one w jednym poziomie warstw. Tafanomia wskazuje, że okazy ryb są ułożone zgodnie z warstwowaniem, na płaszczyźnie warstwy w różnych kierunkach. Martwe ryby opadły na dno, gdzie były warunki sprzyjające fosylizacji (Bieńkowska-Wasiluk 2010).
Bieńkowska-Wasiluk, M., Acta Gelogica Polonica, 60, 479-533, 2010.
Jerzmańska, A., Acta Palaeontologica Polonica, 13, 379-488, 1968.
Kotlarczyk, J., et al., Annales Societatis Geologorum Poloniae, 76, 1-111, 2006.Poster
Poster
Komentarze
Prześlij komentarz