Analiza okazu znalezionego na wyprawie paleontologicznej w okolicach Rzeszowa (wrzesień 2023)

 

Margle Dynowskie stanowią cześć warstw menilitowych datowanych przez geologów na dolny oligocen. W poście tym przedstawię skałę z zachowanymi dwiema rybami bardzo charakterystycznymi dla margli dynowskich. Skamieniałości te zostały znalezione w okolicach Rzeszowa podczas wykopalisk zorganizowanych przez Wydział Geologii UW


 

 

Większa ryba należy do rodzaju Scopeloides(a). Jest to wymarły rodzaj ryby głębinowej, spokrewniony z obecnie żyjącym rodzajem Gonostoma. Ryby te zamieszkują strefę tropikalną i obejmują wyłącznie formy batypelagiczne. Rodzina Gonostomatidae wliczana jest do rzędu Stomiiformes. Ryby te charakteryzują się wydłużonym ciałem oraz fotoforami, czyli organami świetlnymi (funkcjonowanie tych struktur, jak na razie nie jest w pełni wyjaśnione). Rodzaj Scopeloides jest często występującą skamieniałością w marglach dynowskich, ma on znaczenie stratygraficzne.

 


 

 

 


 

Mniejsza ryba reprezentuje rodzaj „Glossanodon” (b). Ryby takie, znajdywane w warstwach menilitowych przysparzają paleontologom nie małego kłopotu. Rosyjski naukowiec Prokofev w swojej pracy opublikowanej w 2005 roku zaliczył okazy dawniej oznaczone “Glossanodon” musceli do Austromallotus musceli i do rodziny Osmeridae. (Stynkowate) W najnowszych opracowaniach powraca się do gatunku G. musceli należącego do rodziny Argentinidae (Srebrzykowate). Tak więc zależnie od interpretacji ryba ta może należeć do dwóch różnych rodzin należących do różnych rzędów (Osmeriformes i Argentiniformes), które są ze sobą blisko spokrewnione, a także z łososiami (rząd Salmoniformes) i szczupakami (Esociformes).



 

 

Komentarze